fbpx

Nový, nepeňažný benefit + tip na školenie

14. marca 2022
DOXX - Stravné lístky
2 604

Od januára 2022 nastala pozitívna zmena v legislatíve ohľadom zamestnaneckých benefitov, ktorú môžu zamestnávatelia využiť na efektívnejšie odmeňovanie a motiváciu zamestnancov.

Stravné lístky aj benefitné poukážky ako nepeňažné plnenie

Od 1. januára 2022 môžu zamestnávatelia prispieť svojim zamestnancom na benefit či zvýšenú hodnotu stravného až do výšky 500 €, ktoré sú oslobodené od daní a odvodov. Po splnení podmienok je možné oslobodiť nepeňažný príjem v podobe stravných lístkov alebo benefitných poukážok na strane zamestnanca o dane aj odvody (pre zamestnávateľa zostáva nedaňový náklad (21% DPPO).

Stačí len, keď sa zamestnávateľ rozhodne, či svojich zamestnancov podporí v stravovaní alebo im prispeje na relax či regeneráciu. Stravné lístky a benefitné (darčekové) poukážky sú dostupné v klasickej papierovej forme alebo v modernej elektronickej, na Karte DOXX a sú platné v širokej sieti akceptačných prevádzok.

 

Výhody stravných lístkov

  • Stravenky sú aj naďalej obľúbeným a žiadaným zamestnaneckým benefitom
  • Navýšením stravného sa podporí kvalitnejšie a lepšie obedovanie zamestnancov

Výhody benefitných poukážok

  • Benefitné (darčekové) poukážky majú univerzálne využitie
  • Poukážky môžu byť využité na wellness, kultúru, šport, nákup oblečenia, vitamínov, kníh alebo na vzdelávanie.

 

Komu môže byť poskytnutý nepeňažný benefit?

Výhodou je, že odmeňovaní môžu byť všetci zamestnanci bez ohľadu na dĺžku trvania pracovného pomeru a odmenu je možné uplatniť aj pre skrátené pracovné úväzky. Príspevok platí aj pre dohodárov, členov družstiev, spoločníkov, konateľov atď.

 

Presné podmienky podľa zákona

Za ktorých je možné nepeňažný benefit oslobodiť od daní a odvodov podľa § 5 ods. 7 písm. o) ZDP:

  • Zamestnávateľ si výdavky na poukážky neuplatní v daňových výdavkoch
  • Zamestnávateľ nebude na poukážky a stravné lístky čerpať sociálny fond
  • Zamestnanec nezískal poukážku ako cenu alebo výhru, ktorá je oslobodená do výšky 350 € podľa §5 ods. 3 písm. c) ZDP
  • Zamestnanec nezískal nepeňažné plnenie formou produktov vlastnej výroby poskytnuté zamestnávateľom, ktorého predmetom činnosti je poľnohospodárska výroba, najviac v úhrne vo výške 200 € ročne od všetkých zamestnávateľov
  • Oslobodenie je limitované výškou 500 € od všetkých zamestnávateľov
  • Nie sú uplatnené ako výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov zamestnanca

 

Možnosť optimalizácie nákladov

Pripravili sme pre Vás materiál s praktickými tipmi a príkladmi na benefity, ktoré sú oslobodené od daňovo-odvodovej povinností. Pre kompletné informácie ako presne postupovať pri poskytovaní nepeňažného príspevku a optimalizovať si náklady (a jeho upravenie v internej smernici) sa, prosíme, obráťte na našich obchodných zástupcov, ktorí Vám radi poskytnú viac informácií a zodpovedajú na všetky konkrétne otázky.

 

Odborník radí k nepeňažnému benefitu 500€

Chcete sa na túto tému dozvedieť viac? Pre všetkých našich klientov sme pripravili hodnotné online školenie – webinár s odborníkom, členom Slovenskej komory daňových poradcov a špecialistom na dane a účtovníctvo, Ing. Vladimírom Ozimým.

Školenie prebiehalo online 15.3. o 9:00 prostredníctvom platformy Zoom. Záznam školenia sme zverejnili na našom youtube kanáli DOXX – Stravné lístky – pridajte nám odber.

Pokiaľ máte záujem o účasť aj na ďalších podobných školeniach, kontaktujte náš Infoservis telefonicky 041/500 52 78 prípadne emailom infoservis@doxx.sk a pozvánka s linkom na školenie Vám bude zaslaná.

 

webinar o nepenaznom benefite Ing. Vladimir Ozimy 300x169 - Nový, nepeňažný benefit + tip na školenie

 

Karta DOXX | Online zmluva | Odborný webinár | Kontakt na obchodné zastúpenie | Záznam z webinára

00421415005278
Objednávanie a infoservis
Call Now Button