fbpx
Zavolajte nám 00421415005278 Online Chat Rýchla objednávka

FAQ – Často kladené otázky

Máte nejakú otázku? Skúste si najskôr pozrieť odpovede na najčastejšie kladené otázky našich zákazníkov - zamestnávateľov, prevádzok aj užívateľov.

Koľko prispieva na stravné zamestnanec a koľko zamestnávateľ ?

Zamestnávateľ prispieva zamestnancovi na stravovanie minimálne 55 % hodnoty stravného lístka. Maximálna suma, ktorú si môže zamestnávateľ započítať do daňovo uznateľných nákladov za stravné zamestnanca, je vždy podľa aktuálne platnej vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Aká je minimálna a maximálna výška stravných lístkov?

Od 1. júla 2019 je minimálna výška stravného lístka 3,83 € a maximálna (daňovo zvýhodnená) hodnota je 5,10 €. Každá firma môže do daňovo uznaných nákladov použiť 55% z maximálne hodnoty 5,10 € (teda 2,81 €), a to bez ohľadu na nominálnu hodnotu gastrolístkov, ktoré zamestnancom nakupuje. Živnostníci (SZČO) aj FO – podnikatelia si do daňovo uznaných nákladov môžu započítať výdavky na stravovanie vo výške 100 % z hodnoty 5,10 € za každý odpracovaný deň (vrátane odpracovaných víkendov a sviatkov).

Musím dať zamestnancom stravné lístky?

Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie podľa  §152 Zákonníka práce. Stravné lístky sú obľúbenou formou zabezpečenia zákonného stravovania zo strany zamestnávateľov, prinášajú daňové úľavy a úsporu nákladov, ktoré by inak vynaložili na prevádzku závodnej kuchyne. Zamestnancom zvyšujú životnú úroveň, zlepšujú pracovné vzťahy a efektivitu práce, vďaka výberu jedla podľa vlastného výberu a vo svojej obľúbenej prevádzke. Zamestnávateľ sa môže vybrať formu stravných lístkov – moderné elektronické alebo klasické papierové.

Dávajú sa gastro lístky aj za odpracovaný čas cez víkend a za home-office?

Zamestnanec má nárok na stravné lístky podľa odpracovaných dní a hodín, takže aj pri práci cez víkend. Rovnako za prácu z domu, kedy je zamestnanec dočasne delegovaný na home-office, má zamestnávateľ povinnosť zabezpečiť stravné.

Môžem nakúpiť stravné lístky aj spätne za minulý mesiac?

Objednávanie stravných lístkov za spätné obdobie môže realizovať každý zamestnávateľ, ktorý nie je SZČO / FO – podnikateľ.

Dajú sa cestovné náhrady vyplatiť v stravenkách?

Nie, takéta forma vyplatenia nie je možná.

Aký je rozdiel medzi klasickými papierovými a elektronickými stravnými lístkami?

Nosičom papierových stravných lístkov je „poukážka“ s nominálnou hodnotou a s množstvom ochranných prvkov. Pri e-stravných lístkoch je ich nosičom moderná multifunkčná Karta DOXX, s bezpečnostnými prvkami ako klasická banková platobná karta. Digitálne stravenky sú pohodlné, ekologické, nezmoknú a od januára 2023 plne nahradia papierové gastrolístky, v zmysle novely Zákonníka práce.

Zmenili sa údaje mojej firmy/živnosti, ako vám nahlásim ich zmenu?

Akúkoľvek zmenu fakturačných a kontaktných údajov je potrebné nám nahlásiť emailom infoservis@doxx.sk alebo telefonicky na bezplatné číslo Infoservisu 0800 166 556. Infoservis je vám k dispozícii v pracovných dňoch medzi 7:30 až 16:00.

Zaujali ma vaše produkty a služby, ako sa môžem stať vašim klientom?

Rady našich spokojných klientov môžte rozšíriť pohodlne online registráciou v Zákazníckej zóne, osobne na niektorej z našich troch kamenných pobočiek (Žilina, Bratislava, Košice) alebo prostredníctvom obchodných zástupov podľa jednotlivých krajov. Môžte využiť aj náš Infoservis 0800 166 556, kde vám poskytnú potrebné informácie a zodpovedia otázky o zazmluvnení sa na nákup našich moderných zamestnaneckých benefitov.

Poradíte mi, aký je kontakt na Finančnú správu?

Na stránke https://www.financnasprava.sk/sk/kontakt  si vyberte spôsob komunikácie, aký vám vyhovuje. Infolinka je 048/43 17 222 a poštová adresa: Finančné riaditeľstvo SR, Lazovná 63, Banská Bystrica 974 01.

Môžem za stravné lístky nakúpiť aj niečo iné ako potraviny?

Stravné lístky (klasické papierové i elektronické na Karte DOXX) majú účelové použite a sú určené výlučne na úhradu tovaru potravinového charakteru či vhodného nealkoholického nápoja. Platiť nimi môžete teda iba v reštauráciách alebo v obchodoch s potravinami, kde si môžete nakúpiť špeciálne potraviny v prípade alergií či špeciálnych stravovacích štýlov.

V aktuálnej situácii práve stravenky významne podporujú gastro segment. Dnes, keď sú reštaurácie mimoriadne obmedzované vo svojej činnosti, sú práve stravenky využívané na obedy na osobný odber či donášku. Veríme, že aj v nastávajúcom období podporíte svoje obľúbené prevádzky v čo najväčšej miere a budete využívať gastro lístky práve v reštauráciách.

Ako zistím, kde platia DOXX stravenky a darčekové poukážky?

Na webovej stránke je k dispozícii vyhľadávač akceptačných miest. Je možné vyhľadať konkrétne akceptačné miesto ak poznáte jej názov, alebo môžete použiť vyhľadávanie podľa okresu či podľa produktu. Svoje akceptačné miesto si viete nájsť priamo v mapovom alebo v zoznamovom prehľade.

Mám doma neplatné papierové gastrolístky, čo s nimi?

Výmena stravných lístkov, ktorým už skončila vymedzená platnosť, je možná prostredníctvom vášho zamestnávateľa, ktorý vám stravenky vydal a súhlasí s tým, že vám výmenu zabezpečí. Takúto výmenu je možné realizovať najneskôr jeden mesiac po skončení ich platnosti, teda o výmenu gastrolístkov ročníka 2021 je možné požiadať do konca januára 2022. V ostatných prípadoch nás písomne kontaktuje na e-mailovej adrese infoservis@doxx.sk.

Vaše stravné lístky a stravovacie karty neberú v mojej obľúbenej reštaurácii, pomôžete mi?

Pošlite nám cez kontaktný formulár svoj tip na prevádzku alebo nám napíšte na infoservis@doxx.sk. Následne prevádzku oslovíme a ponúkneme jej možnosť byť súčasťou našej akceptačnej siete.

Ako zistím zostatok e-Produktov na svojej Karte DOXX?

Najpohodlnejším riešením, ako mať svoj zostatok e-stravných lístkov pod kontrolou, je naša smart aplikácia Karta DOXX v mobile. Stiahnite si ju z Google Play alebo App Store. Rovnako máte k dispozícii svoj bezplatný online účet, ktorý automaticky získavate ku svojej karte. Na prihlásenie vám postačuje číslo Karty DOXX a PIN kód.

V mobilnej aplikácii aj svojom web účte máte prehľadne uvedené, do akého dátumu máte svoj zostatok minúť. Teda elektronické stravenky emisie 2020 do 31. decembra 2020 vrátane.

Čo v prípade, ak nestihnem e-Stravné lístky 2020 minúť do konca roka?

Zostatok e-Stravných lístkov emisie 2020, ktorý neminiete na Karte DOXX do konca tohto roka, vám neprepadne a môžete ho použiť až do 28.2.2021. Veríme, že podporíte reštaurácie v čo najväčšej miere aj v nastávajúcom období a budete využívať stravovaciu kartu práve v reštauráciách.

Ako mám postupovať pri strate alebo odcudzení Karty DOXX?

Pri strate alebo krádeži, kartu jednoducho zablokujte cez aplikáciu Karta DOXX v mobile alebo prostredníctvom svojho online účtu. Tiež je vám k dispozícii bezplatný Infoservis 0800 166 556 (v pracovných dňoch 7:30 – 16:00). Pre tento účel je potrebné pamätať si alebo bezpečne uchovávať číslo svojej karty a PIN. Po blokácii karty požiadajte svojho zamestnávateľa o vydanie novej karty a zostatok z pôvodnej karty si prenesiete na kartu novú.

Môžem vyberať Kartou DOXX hotovosť z bankomatu?

Multifunkčná Karta DOXX je určená výlučne na platby na POS termináloch alebo online platby cez DOXX platobnú bránu (virtuálny POS terminál). Nie je možné použiť ju na výber hotovosti zo žiadneho bankomatu.

Mám vydanú Kartu DOXX a chcem platiť aj mobilom, čo mám pre to urobiť?

Možnosť platiť mobilom miesto karty máte s Android verziou našej skvelej aplikácie Karta DOXX v mobile. Mobil predstavuje dvojča fyzickej Karty DOXX, čo znamená, že je možné platiť oboma nosičmi – aj mobilom, aj kartou. Po inštalácii je aplikácia okamžite aktívna, na platenie za obed stačí priložiť odblokovaný mobil k POS terminálu. Stiahnite si bezplatnú Android aplikáciu TU. 

Ako zabezpečiť pitný režim pre ľudí pracujúcich v teréne, kde nie sú dostupné zdroje pitnej vody?

Zamestnávatelia, ktorí majú zamestnancov pracujúcich v teréne, radi využívajú formu nápojových poukážok na naplnenie zákonnej povinnosti – zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia. Nápojové poukážky sú rovnaké ceniny ako stravné lístky, akurát s nižšou nominálnou hodnotou od 0,40 € do 1 €. Dajú sa pohodlne a rýchlo zabezpečiť, pre veľké i malé firmy. Zamestnanci ich využijú na kúpu nealkoholických nápojov, ktoré si potom vezmú zo sebou do terénu.

Ako motivovať a oceniť zamestnancov?

Najjednoduchším riešením sú benefitné darčekové poukážky – či už klasické papierové alebo moderné elektronické na Karte DOXX. Ich hlavnou výhodou je, že sú úplne univerzálne na použitie v takmer 7 000 prevádzkach. Nie je potrebné rozhodovať o kategórii, ktorou by ste zamestancov najviac potešili (cestovanie, wellness, vzdelávanie, kultúra, šport). Navyše je možné nimi efektívne čerpať firemný sociálny fond.

Prečo je pri kúpe lístkov doklad „Príjmový doklad za hotové“?

Príjmový doklad za hotové je riadny účtovný doklad k nákupu stravných lístkov, nevydávame pokladničný doklad z kasy. Je to štandardná vec.

Máte príklad, ako zúčtovať dobropis za vrátené gastro lístky?

Doklad Účtovný prípad – príklad Suma MDA D
PFA Dobropis prijatý za nákup stravných lístkov:

a) Hodnota stravných lístkov 100ks x 4,80 €

Stravné lístky nepodliehajú DPH, preto sa o DPH neúčtuje.

– 480,- € 213 321

Ako dať do nákladov a ako zaúčtovať stravné lístky?

Doklad Účtovný prípad – príklad Suma MDA D
PFA Faktúra prijatá za nákup stravných lístkov:

a) Hodnota stravných lístkov 100 ks x 4,80 €
b) Dohodnutá zmluvná odmena pre poskytovateľa
c) DPH 20 % (k odmene)

 

480,- €
10,- €
2,- €

 

213
518
343

 

321
321
321

VBU Úhrada faktúry z bankového účtu 492,- € 321 221
ID Vyúčtovanie stravných lístkov: 64 ks

a) Daňový náklad zamestnávateľa 55 %
b) Príspevok zo sociálneho fondu 1 %
c) Pohľadávka voči zamestnancom 44 %

 

168,96,- €
3,07,- €
135,17,- €

 

527
472
335

 

213
213
213

ID Zrážka časti stravných lístkov zo miezd zamestnancov (54 ks) 114,05,- € 331 335
PPD Úhrada časti stravných lístkov v hotovosti zamestnancom (10 ks) 21,12,- € 211 335

Ako zaúčtovať benefitné darčekové poukážky?

Doklad Účtovný prípad MDA D
PFA Faktúra prijatá za nákup darčekových poukážok:

a) Hodnota poukážok
b) Poplatok
c) DPH

 

213
518
343

 

321
321
321

VBU

 

VPD

Úhrada faktúry z bankového účtu

alebo

Úhrada faktúry v hotovosti

321

 

321

221

 

211

ID Poskytnutie poukážok zo sociálneho fondu

alebo

Darovanie poukážok

472

 

543

213

 

213

Ako zaúčtovať rekreačné poukazy?

Doklad Účtovný prípad – príklad Suma MDA D
PFA Faktúra prijatá za rekreačné poukazy:

a) Hodnota rekreačných poukazov 10 ks x 500 €
b) Dohodnutá zmluvná odmena pre poskytovateľa
c) Elektronické rekre karty 10 ks x 5 €
d) DPH 20 % (k odmene a kartám)

 

5 000,- €
10,- €
50,- €
12,- €

 

213
518
518
343

 

321
321
321
321

VBU Úhrada faktúry z bankového účtu  5 072,- € 321 221
ID Vyúčtovanie rekreačných poukazov: 10 ks

a) Daňový náklad zamestnávateľa 55 %
b) Príspevok zo sociálneho fondu 2 %
c) Pohľadávka voči zamestnancom 43 %

 

2 750,- €
100,- €
2 150,- €

 

527
472
335

 

213
213
213

ID Zrážka pohľadávky voči zamestnancom zo miezd (7 ks) 1 505,- € 331 335
PPD Úhrada časti pohľadávky voči zamestnancom v hotovosti (2 ks) 430,- € 211 335
BU Úhrada časti pohľadávky voči zamestnancom bankovým prevodom (1 ks) 215,- € 221 335

Dokumenty na stiahnutie

Zoznamy prevádzok
Emisie produktov
Formuláre
Dobrý program
Návody
Ekologické letáky
Certifikáty
00421415005278
Objednávanie a infoservis
Call Now Button