fbpx

Blížiace sa zmeny Zákonníka práce v roku 2022

29. novembra 2021
DOXX - Stravné lístky
13 132

 

Dňa 26. 10. 2021 bola schválená novela Zákonníka práce s plánovanou platnosťou od 1. 1. 2022 s dopadmi na stravovanie zamestnancov. Ako váš obchodný partner vám prinášame detailné informácie o zmenách v stravnom po finálnej textácii schválených zmien novely Zákonníka práce.

Zmeny na základe novely Zákonníka práce

 

  • Príspevky na stravovanie sú oslobodené od daní a odvodov len zo sumy 2,81 € (aktuálna výška sumy)
  • Týka sa to po novom aj gastrolístkov aj závodného stravovania
  • Živnostníci si môžu dať do nákladov výšku stravného už len 2,81 € na jeden odpracovaný deň a nie 5,10 €
  • Dozadné vyplácanie príspevkov na stravovanie vytvára povinnosť ich dodaňovania a zvýšenú administratívu
  • Po novom je ako príspevok na stravné lístky od 1. 1. 2022 možné využiť nad rámec zákonom stanovenej výšky povinného príspevku zamestnávateľa ďalších 500 € ročne oslobodených od dane z príjmov ( v prípade finančného príspevku musí byť táto suma naviac zdanená )
  • Novinkou je aj to, že zamestnávateľ môže rozšíriť okruh osôb, ktorým bude prispievať na stravovanie

 

Prehľad zmien v príspevkoch na stravovanie

tabulkastravenky 1 300x128 - Blížiace sa zmeny Zákonníka práce v roku 2022

 

Novela Zákonníka práce v snahe o zrovnoprávnenie dvoch foriem príspevku na stravu negatívne ovplyvní výšku daní a odvodov zamestnancov, tí na kúpu teplého jedla budú doplácať viac zo svojho. Bude dochádzať k nárastu daňového zaťaženia SZČO aj k zvýšeniu administratívnej záťaže i účtovníctva. 

Po podrobnej analýze nových zmien z účtovného, daňového a personálneho hľadiska stravenky zostávajú aj naďalej jednoduchým a výhodným spôsobom zabezpečenia stravovania zamestnancov a jednou z mála foriem priamej podpory gastrosektora. Zamestnancom aj zamestnávateľom ponúkajú oveľa viac výhod ako finančný príspevok.

 

novelizacia zakonnika stravovanie aktualita - Blížiace sa zmeny Zákonníka práce v roku 2022

 

Fakty ku stravenkám

 

Čo sa hovorí

 

Ako to je

 

„Z pohľadu exekúcií je jedno či má človek stravenky alebo finančný príspevok.“

 

Nie je to jedno. Na samotnom účte v banke sa už nedá rozlíšiť, čo bolo poslané ako príspevok na stravu.

 

„Finančný príspevok zvyšuje výplatu pre pôžičky a pre dôchodok.“  

Nie je to pravda. Pôžičky a aj príspevky na dôchodok sa počítajú zo základu mzdy. A nie z následných súm, ktoré idú na účet ako výplata.

„Finančný príspevok je pre zamestnanca lepší.“  

 

Naopak. Stravenky majú množstvo extra výhod navyše oproti finančnému príspevku: pravidelné odmeny za obedy, zľavy, súťaže, vstupy na online podujatia, ktoré šetria až 100 € mesačne.

„Finančný príspevok je pre zamestnávateľa lepší.“

 

 

 

 

Stravenky sú jednoduchý a zavedený systém s množstvom extra výhod a špeciálnych podmienok.

Stravenky má zamestnávateľ možnosť nakupovať so splatnosťou.

Finančný príspevok môžu ľudia použiť na čo chcú a až 40 % hovorí v prieskumoch, že ho použije na inú spotrebu ako na jedlo.

 

Poskytnutie príspevku na stravovanie k prvému dňu v mesiaci

 

Papierové stravné lístky aj elektronické stravné lístky

Riziko – v prípade neposkytnutia straveniek vopred pred začiatkom daného mesiaca sa vytvára od 1. 1. 2022 povinnosť dodaniť zamestnancovi poskytnutý príspevok na stravu, vrátane sociálneho fondu.

Riešenie – jednoduché objednanie straveniek na mesiac vopred. Stravenky si objednáte pohodlne čo najskôr, aby bolo zabezpečené predzásobenie sa. Elektronické stravenky sa po úhrade nabíjajú online, je ich možné objednať aj posledný deň v mesiaci a stravné je zabezpečené načas.

 

novelizacia zakonnika stravovanie aktualita 2 - Blížiace sa zmeny Zákonníka práce v roku 2022

 

Pozrite si bezplatné školenie

 

Radi by sme Vám pomohli rýchlo sa zorientovať v zmenách Zákonníka práce. Na túto tému sme pre vás zabezpečili viaceré bezplatné školenia v spolupráci  s renomovanými odborníkmi z oblasti daní, účtovníctva a miezd.

Prednedávnom sme pre vás odvysielali bezplatný online webinár s odborníčkou na mzdovú problematiku Júliou Pšenkovou, ktorý sa konal dňa 26. 11. 2021. V prípade, ak máte záujem pozrieť si toto školenie zo záznamu, je pre vás dostupné na našom youtube kanáli, Pridajte nám odber a naše semináre vám neuniknú a pozriete si ich pohodlne kedykoľvek . Pokiaľ máte záujem o bezplatné materiály k školeniu od p. Pšenkovej, kontaktujte prosím náš Infoservis na infoservis@doxx.sk.

00421415005278
Objednávanie a infoservis
Call Now Button